Dnes je piatok, 03.december 2021, meniny má: Oldrich
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Na najpodceňovanejšiu bylinku sa odteraz začnete pozerať inak

február 05, 2019 - 13:00
Mnohé ženy by zrejme žeruchu siatu dobrovoľne nepestovali, respektíve v obchode nekúpili. Dôvod je celkom jednoduchý - nevedia o jej pozitívnych účinkoch.
Foto: 
Shutterstock

Žerucha siata je síce malá, no o to šikovnejšia rastlinka. Okrem vitamínu C, B1 a beta-karoténu obsahuje celý mix dôležitých minerálov, akými sú draslík, železo, horčík a vápnik. A s čím všetkým vám žerucha pomôže? Je nesmierne účinná pri problémoch s ľadvinami a taktiež sa odporúča ľuďom, ktorí trpia zápalmi močových ciest. Rovnako pomáha pri nachladnutí a podporuje uvoľňovanie hlienov. Skvelou pomocníčkou sa stáva aj vtedy, ak sa rozhodnete pre detoxikáciu organizmu. Žuvaním drobnej rastlinky si zlepšíte náladu, pretože váš mozog začne produkovať hormón šťastia serotonín.

Tip pre krásu:

Žerucha má hojivé a protizápalové účinky, takže sa osvedčila aj pri liečbe akné i drobných rán. Rovnako má priaznivý vplyv pri liečbe vredov.

Pestovanie je jednoduché a rýchle

Do plytkej misky uložte vatu, ktorú navlhčíte a posypete drobnými semienkami. Nezabudnite vatu pravidelne vlhčiť, čím zabránite jej vysychaniu. V opačnom prípade by bola žerucha žltá, príliš horká, mohla by úplne zvädnúť. Úrodu stačí zostrihať a bylinkou posypať pečivo, respektíve ju pridať do šalátov. Žeruchou zjemníte chuť priťažkých jedál, preto býva práve ako ingrediencia do šalátov na nezaplatenie.

- - Inzercia - -