Dnes je piatok, 03.december 2021, meniny má: Oldrich
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Každá voda je niečím zvláštna. Viete, čím sa líšia?

júl 30, 2019 - 12:00
Voda ako voda a predsa sa nájde rozdiel. Základné rozdelenie na kohútikovú a balenú vodu už nestačí. Do fľašiek sa stáča pramenitá, minerálna alebo špeciálne upravovaná voda. Jedným z rozdielov je obsah rôznych minerálnych látok či vitamínov, ktoré telu pomáhajú predovšetkým pri zvýšenej aktivite.
Foto: 

Pitný režim je základ zdravia a vitality. Dnes snáď každý vie, že pre organizmus je veľmi dôležité pravidelné dopĺňanie tekutín. Koľko toho vypiť sa odvíja od telesných proporcií, vydanej energie a počasia. Dospelý človek by mal denne vypiť 35 – 40 ml/kg. Športovci by potom mali príjem navýšiť o pol litra tekutín v priebehu každej hodiny tréningu.

Kohútiková aj pramenitá voda zaženie smäd

Kohútiková voda je ľahko dostupná. Jej kvalita a chuť sa líšia v závislosti od lokality, zdroja či stavu vodovodného potrubia. Niekedy môže obsahovať rôzne pesticídy alebo zvyšky liečiv. Pri čistení sa navyše používajú chemikálie ako je chlór či síran hlinitý. Podľa odborníkov je však množstvo škodlivín veľmi malé a pre človeka nie je nebezpečné. Pokiaľ vám kohútiková voda nechutí, môžete siahnuť po pramenitej vode. Tá má nízky obsah minerálov a ponúka neutrálnu chuť. Obe vody zaručene zaženú smäd, ale pre športovcov inú pridanú hodnotu nemajú.

Minerálne vody len v obmedzenom množstve

Naopak prírodné minerálne vody telu doplnia niektoré dôležité látky, ako sú železo nebo horčík. Tieto vody totiž pochádzajú z podzemných zdrojov a obsahujú minerály, ktoré im dodávajú aj charakteristickú chuť. Pred výkonom si môžete dopriať minerálku s väčším obsahom sodíku. Po výkone naopak dajte prednosť tým s draslíkom a horčíkom. Majte ale na pamäti, že odporučená denná dávka je len pol litra denne. Pri vyššej spotrebe si skôr uškodíte. Samostatnú kategóriu potom tvoria kúpeľné mineralizované vody, ktoré sú liečivé a na bežné pitie nevhodné.

Minerálna voda obohatená o vitamíny – dobrá voľba pre aktívnych ľudí a športovcov

Pokiaľ športujete alebo ste vystavený väčšej fyzickej záťaži, môžete siahnuť po špeciálne upravených vodách. Tie obsahujú presne toľko vitamínov a minerálnych látok, aby ich rýchlo a účinne doplnili do organizmu a zároveň ho nezaťažovali. Sú teda dobrou voľbou pre každý tréning. Vybrať si môžete napr. z ponuky funkčných vôd DrWitt, ktoré vám pomôžu nielen pri cvičení, ale aj pri oddychu alebo proti stresu.

Výhody a nevýhody - jasne a stručne:

Kohútiková a pramenitá voda

+ Fungujú ako spoľahlivý zdroj tekutín pre každý deň.

- Pri športovej aktivite nedodajú telu potrebné vitamíny ani minerálne látky.

Prírodne minerálna voda

+ Pomôže pri drobných zdravotných problémoch (kŕče, pálenie žáhy) a dodá telu minerálne látky.

- Pri väčšej konzumácii zaťažuje organizmus. Denný príjem by nemal prevýšiť 500 ml.

Minerálna voda obohatená o vitamíny

+ Dodá telu potrebné vitamíny a minerálne látky, predovšetkým pri fyzickej aktivite.

+ Nemala by tvoriť základ pitného režimu. Dospelý človek by nemal  denne vypiť viac ako 2- 3 fľaše o objeme 0,7 litra

- - Inzercia - -