Dnes je piatok, 03.december 2021, meniny má: Oldrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

4 tipy ako zatočiť s jarnou únavou

marec 17, 2020 - 21:00
Dni sa pomaly predlžujú, teploty postupne stúpajú, no paradoxne vaša energia klesá? Žiadnu paniku, ide o veľmi bežný jav, ktorý sa nazýva jarná únava. Každoročne sa s ňou stretne a pasuje mnoho ľudí. Ak hľadáte odporúčania, ako ju zdolať, ste na správnom mieste!
Foto: 

Športujte

Áno, práve športom sa najlepšie bojuje s jarnou únavou. Skúste sa premôcť a aj napriek pocitu nedostatku energie ísť na prechádzku, prevetrajte bicykel alebo korčule. Najlepšou pohybovou aktivitou bude tá, ktorú môžete vykonávať vonku na čerstvom vzduchu. Endorfíny zo športu v kombinácii so slnečnými lúčmi vám zlepšia náladu a dodajú energiu.

Jedzte zdravo a pite dostatok vody

Dostatok tekutín je dôležitý, to všetci vieme. Ak pociťujeme únavu, je lepšie siahnuť po pohári s vodou, ako po šálke s kávou. V zime je prirodzenejšie, že jeme jedlá s vyšším obsahom tuku a menej čerstvej zeleniny. Dbajte o vyvážený a odľahčený jedálniček.

Doplňte vitamíny a antioxidanty

Je bežné, že ľudský organizmus už vyčerpal na konci zimy všetky svoje zásoby vitamínov a minerálov. O ich doplnenie sa treba usilovať hlavne pomocou stravy, no môžeme si dopomôcť aj výživovými doplnkami. Tie nám bez námahy zabezpečia ich pokrytie.

Vyhýbajte sa stresu

Stres je nebezpečný faktor nášho každodenného života. Okrem toho, že uberá energiu a oslabuje obranyschopnosť organizmu, neprispieva ani celkovej pohode a podpisuje sa na bežných príznakoch jarnej únavy. Hovoríme o apatii, frustrácii, v niektorých prípadoch dokonca o miernej depresii. Či už na pracovisku alebo doma si treba vhodne naplánovať všetky úlohy, aby sme nemali pocit časovej tiesne, čo je najbežnejší „spúšťač“ stresu. Ak máte pocit, že „to nezvládate“, naučte sa niektoré úlohy delegovať na kolegov alebo rodinných príslušníkov. Veď poprosiť o pomoc nie je nič, za čo by ste sa mali hanbiť. :-)

- - Inzercia - -