Dnes je piatok, 03.december 2021, meniny má: Oldrich
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Dekan Farmaceutickej fakulty UK vyzýva na očkovanie proti chrípke

október 11, 2021 - 12:56
Zaočkovanosť proti chrípke je na Slovensku najnižšia v rámci Európskej únie.
Foto: 
shutterstock.com

Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Ján Klimas vyzýva verejnosť na očkovanie voči chrípke. A to aj napriek tomu, že výskyt chrípky alebo chrípke podobných ochorení poklesol v minulej sezóne oproti predchádzajúcej o viac ako 40 percent. Dôvodom je, že ľudia sa viac chránili kvôli pandémii ochorenia COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala Lenka Miller, hovorkyňa UK.

Chrípka je nákazlivé ochorenie, ktorému ročne podľahne viac ako 800 ľudí. Podľa dekana fakulty ide o zbytočné úmrtia, ktorým sa dá predísť očkovaním. „Úmrtia na chrípku patria k tým, ktoré dokážeme odvrátiť. Jedným z vhodných spôsobov je motivovať zdravotníckych pracovníkov k šíreniu informovanosti smerom k rizikovej populácii. A samozrejme ísť príkladom,“ tvrdí dekan Klimas, ktorý sa už proti chrípke sám nechal zaočkovať.

Celkový podiel zaočkovanosti populácie proti chrípke bol v sezóne 2019/2020 na Slovensku pod úrovňou piatich percent a rizikovej populácie vo veku 65 a viac rokov bol pod 12 percent. Slovensko má najnižšiu zaočkovanosť v rámci krajín Európskej únie, pritom odporúčania medzinárodných autorít ako Svetová zdravotnícka organizácia a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb hovoria o potrebe zaočkovanosti populácie na úrovni aspoň 30 percent celkovo, prípadne minimálne 75 percent u rizikovej populácie. Očkovanie proti chrípke je plne hradené zdravotnou poisťovňou.

- - Inzercia - -