Dnes je streda, 17.august 2022, meniny má: Milica
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Výnimočné osobnosti Bratislavského kraja

jún 17, 2022 - 21:34
Bratislavský samosprávny kraj každoročne oceňuje výnimočné osobnosti, ktoré prispeli k jeho rozvoju či reprezentácii na Slovensku i v zahraničí.
Foto: 
Ramon Leško

Vtomto roku si toto významné ocenenie prevzala aj generálna riadi-teľka nášho vydavateľstva Mária Reháková. Kultúrne a spoločenské aktivity, kto-ré vznikajú pod taktovkou Márie Rehákovej v rámci vydavateľstva STAR Production, ani netreba osobitne predstavovať. Do povedomia Bratislavčanov sa predovšetkým zapísal Filmový chodník slávy situovaný pred Divadlom P.O. Hviezdoslava, na ktorom každý rok pribudne meno osobnosti, ktorá preslávila naše divadelné a filmové umenie. V minulom roku boli slávnostne odhalené dlaždice dvom legendám – Júliusovi Satinskému a Milanovi Lasicovi.

Aj ďalšie podujatie, ktoré vzniklo z iniciatívy Márie Rehákovej na pôde nášho vydavateľstva, nemá obdobu nielen v rámci nášho hlavného mesta, ale aj celého Slovenska a prerástlo už aj hranice Slovenska. Ide o Bratislavské módne dni, ktoré sú nielen festivalom módy, ale zároveň aj dávajú šancu mladým začínajúcim módnym dizajnérom.

ram_6648.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Obe tieto aktivity zviditeľnili tak Bratislavu, ako i našu krajinu aj za hranicami a stali sa pojmom na našej spoločenskej scéne.

Historická osobnosť regiónu

Titul, ktorý tradične získava výnimočná osobnosť reprezentujúca Bratislavský kraj, bol počas tohto, v poradí už devätnásteho ročníka udelený in memoriam opernej dive Lucii Popp.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vyznamenal celkovo 31 laureátov.
„Som presvedčený o tom, že v žiadnom inom kraji nenájdete také množstvo úspešných vedcov, umelcov, pedagógov, športovcov či ľudí pôsobiacich v sociálnej oblasti. Pomáhajú, vzdelávajú, skrášľujú a reprezentujú. Skrátka skvalitňujú život obyvateľov a robia náš kraj krajším,“ uviedol vo svojom príhovore k laureátom.

V rámci slávnostného galavečera bola už tradične udelená aj výročná cena nesúca meno prvého bratislavského župana Samuela Zocha, ktorá je zároveň najvyšším ocenením BSK. Tohto roku si ju odniesli Ljuba Bachárová, Vladimír Bužek, MiroslavDudík, Peter Mikuláš, Iveta Mišová, Ladislav Neuwirth, Ladislav Požár, Vladimír Sodoma a Anton Tkáč.

ram_6653.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pamätný list predsedu BSK udelil Juraj Droba 22 výnimočným osobnostiam z oblasti športu, kultúry, školstva, vinárstva, zdravotníctva, vedy či sociálnej oblasti. Získali ich Jaroslav Bello Beliš, Jakub Benko, Katarína Bergerová, Miroslav Brna, Štefan Cifra, Lucia Debnárová, Izabela Holá, Janka Chládecká, Eduard Chmela, Matilda Kropáčková, Jozef Mallinerits, Daša Melichárková, Helena Navrátilová, Tibor Nosian, Gizela Oňová, Mária Reháková, Pavol Sabela, Helena Sprušanská, Pavol Šima-Juríček, Marián Šipoš, Gabriel Škriečka a Alžbeta Uhráková.

ram_6716.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Bratislavská župa už po štvrtý udelila titul Historická osobnosť regiónu. Ako prvý ju získali in memoriam Eugeň Suchoň, po ňom ďalšie veľké mená Vladimír Dzurilla a Ján Dérer. Tento rok sa k nim pridala diva, popredná svetová operná speváčka – sopranistka Lucia Popp.

ram_6747.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_6773.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Zároveň bola počas slávnostného večera vyhlásená aj Cena verejnosti. Víťaz vzišiel z hlasovania obyvateľov. Verejnosť mohla vyberať spomedzi 31 laureátov. Tá rozhodla, že k rozvoju a obohateniu Bratislavského kraja najviac prispel a teda absolútnym víťazom Ocenení BSK sa stal výtvarník Pavol Šima-Juríček.

ram_6755.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -